Alina Płaziak-Janiszewska poleca

okładka książki "Krok dalej… Inspiracje metodyczne nie tylko dla nauczycieli etyki”

Zachęcam do sięgnięcia po książkę „Krok dalej… Inspiracje metodyczne nie tylko dla nauczycieli etyki”. Publikacja została wydana nakładem Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu pod patronatem Instytutu Filozofii UAM w Poznaniu, a jej autorkami są doświadczone pedagożki,  pracujące na co dzień w szkołach na różnych etapach edukacyjnych. Jakkolwiek tekst adresowany jest do nauczycieli i nauczycielek etyki, to warto, aby pomysły trafiły także na lekcje wychowawcze, czy też uzupełniały zajęcia humanistyczne.
Prezentowana publikacja powstała jako czwarta w serii po  „Lekcjach etyki w szkole”, „Kierunku-wartości”, „Kierunku – dialog”. Niedawno ukazała się piąta -  pt. „Po drugiej stronie… Inspiracje metodyczne nie tylko nauczycieli etyki”.
Publikacja ma bardzo czytelną strukturę, na którą składa się siedemnaście rozdziałów, w każdym jako impuls do rozważań na różne tematy zaproponowano krótkie autorskie teksty, czyli bajki filozoficzne, opowiadania, dramaty, dylematy, wiersze, które powstały specjalnie na potrzeby tej publikacji.  W kolejnej częściach zamieszczono wybór ćwiczeń  - podzielone na ćwiczenia wprowadzające do zajęć, ćwiczenia i pytania rozszerzające refleksję na temat utworu oraz ćwiczenia podsumowujące. Osoby prowadzące zajęcia mają możliwość wyboru narzędzi i ich dostosowania do warunków organizacyjnych, indywidualnych potrzeb i stylów uczenia się uczniów i uczennic. Proponowane ćwiczenia mają wiązać osobiste doświadczenia uczniów i uczennic z uogólnioną refleksją na tematy filozoficzne i moralne.
Autorki mają nadzieję, że kolejne publikacje zainspirują nauczycieli i nauczycielki do patrzenia na świat poprzez wartości  oraz problemy moralne i filozoficzne.
Zobacz rekomendowaną książkę w naszym katalogu
 

okładka książki Henning Beck, Mózg się myli, Wydawnictwo JK, Łódź 2017

Henning Beck, Mózg się myli, Wydawnictwo JK, Łódź 2017.
Autorem tej pozycji jest niemiecki biochemik i neurobiolog, zafascynowany budową i działaniem mózgu. Zachęcona pierwszą częścią ,,Mózgobrednie” z przyjemnością sięgnęłam też po tę książkę.  Dodam, że nie trzeba dysponować wiedzą ani biologiczną, ani anatomiczną, aby przebrnąć przez prawie 400 stron. H. Beck pisze ze swadą, dowcipem, w stylu gawędziarskim, zwracając się często bezpośrednio do czytelników i czytelniczek. Nie unika przy tym skomplikowanych tematów dotyczących fizjologii tego najważniejszego narządu człowieka, odwołując się do najnowszych badań. Autor w kolejnych rozdziałach dowodzi, że to pomyłki, błędy, braki perfekcyjności, koncentracji decydują o skuteczności mózgu, a co za tym idzie umiejętności ciągłego uczenia się czy kreatywności.  
Książka ku rozwadze, szczególnie dla tych, którzy uważają, że trzeba zaplanować każdy aspekt ludzkiego życia i angażować się w różne działania od rana do wieczora, zapominając o nudzie i „nicnierobieniu”, bo – jak pisze naukowiec: „chwila słodkiego lenistwa jest nieodzownym elementem wszelkiej kreatywności. Ten, kto bez przerwy zasuwa niczym mały motorek, staje się w efekcie równie odtwórczy jak on.” (str. 129)
Zobacz rekomendowaną książkę w naszym katalogu
 

okładka książki Yuval Noah Harari, Sapiens. Od zwierząt do bogów, Wydawnictwo Literackie, Warszawa 2019

Yuval Noah Harari, Sapiens. Od zwierząt do bogów, Wydawnictwo Literackie, Warszawa 2019.
Książka o człowieku (i oczywiście, o mózgu), ale z perspektywy izraelskiego historyka, profesora na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, z którym śledzimy dzieje homo sapiens kształtowanego przez kolejne rewolucje poznawcze. Yuval Harrari umiejętnie łączy wiedzę biologiczną w ujęciu historycznym i kulturoznawczym, zadając wiele ważnych pytań dotyczących natury człowieka, kim jest, dlaczego zdominował ten świat i dlaczego pozostał jedynym gatunkiem człowieka na świecie? A następnie jeszcze, przez 500 stron przemierzamy z homo sapiens kontynenty, czasy, od jaskini do podróży na księżyc, przyglądając się kolejnym problemom, przed którymi stawał albo sam sobie tworzył i je rozwiązywał.
Utwór, napisany z wielkim rozmachem i erudycją, trafił już do ponad 8 milionów czytelników. Co ciekawe Ridley Scott przygotowuje jego hollywoodzką ekranizację.
Zobacz rekomendowaną książkę w naszym katalogu
 

fotografia Aliny Płaziak-Janiszewskiej
fotografia Aliny Płaziak-Janiszewskiej

O sobie
Alina Płaziak-Janiszewska
wieloletnia nauczycielka języka polskiego i etyki, doradczyni metodyczna nauczycielek i nauczycieli etyki, nauczycielka konsultantka w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu ,,Etyka w praktyce”, którego efektem są liczne publikacje; autorka i redaktorka książek: „Lekcje etyki w szkole”; „Kierunek – wartości. Inspiracje metodyczne nie tylko dla nauczycieli etyki”; „Kierunek – dialog. Inspiracje metodyczne nie tylko dla nauczycieli etyki”; „Krok dalej… Inspiracje metodyczne nie tylko dla nauczycieli etyki”.