Poleca Małgorzata Narożna-Szmania

okładka książki "Balsam dla duszy nauczyciela czyli Opowiadania, które otworzą serca nauczycieli i ukoją ich dusze" zebrane i spisane przez Jacka Canfielda i Marka Victora Hansena

Balsam dla duszy nauczyciela czyli Opowiadania, które otworzą serca nauczycieli i ukoją ich dusze / zebrane i spisane przez Jacka Canfielda i Marka Victora Hansena
Zbiór opowiadań, które każdy nauczyciel mógłby napisać, a napisali inni. Inspirują do prowadzenia lekcji wychowawczych i rozmów z uczniami. Z serca polecam.

okładka książki "Mózg nastolatka : jak przetrwać dorastanie własnych dzieci"  Francesa E. Jensena i  Amy Ellis Nutt

Mózg nastolatka : jak przetrwać dorastanie własnych dzieci / Frances E. Jensen ; z Amy Ellis Nutt
Frances E. Jensen, neurolog o międzynarodowej sławie i matka dwójki chłopców, opierając się na badaniach i swoim klinicznym oraz rodzicielskim doświadczeniu proponuje rewolucyjne spojrzenie na naukową koncepcję rozwoju mózgu. Wnioski przekazuje w swej książce. Rodzice i wszyscy, którzy chcą młodym ludziom pomóc przejść trudny okres dorastania, na pewno skorzystają z cennych informacji.

okładka książki "Trudne emocje u dzieci : jak wspólnie rozwiązywać problemy w domu i w szkole" Rossa W. Greenea

Trudne emocje u dzieci : jak wspólnie rozwiązywać problemy w domu i w szkole / Ross W. Greene
Emocje zaskakują nas niezależnie od wieku, niełatwo nad nimi panować. Warto poczytać, jak radzić sobie z tymi trudnościami, jak uczyć tego najmłodszych, jak rozpoznawać faktyczne przyczyny nagłych wybuchów agresji, złych zachowań u dzieci, jak skutecznie im przeciwdziałać.

okładka książki "Wystarczająco dobrzy rodzice : jak wychowywać dziecko"  Bruna Bettelheima

Wystarczająco dobrzy rodzice : jak wychowywać dziecko / Bruno Bettelheim
Wystarczająco dobrzy rodzice to książka zupełnie inna niż typowe poradniki na temat wychowania. Niczego nie doradza ani nie nakazuje. Bettelheim po prostu zastanawia się, co się dzieje między rodzicami a dzieckiem. Rozważania nad uczuciami i myślami łączącymi rodziców i dzieci popiera własnym doświadczeniem oraz licznymi przykładami z życia. Szczególny nacisk kładzie na przyjmowanie perspektywy dziecka, „zniżanie się” do jego poziomu rozumowania i potrzeb oraz na traktowanie dziecka z szacunkiem, do którego ma ono prawo jako osoba. To inspirująca, przepełniona optymizmem i mądra książka pokazuje, jak nauczyć się sztuki wychowywania szczęśliwych dzieci i jak znaleźć klucz do tego, by być matką czy ojcem nie tyle doskonałym – bo tacy według autora nie istnieją – ile wystarczająco dobrym.

okładka książki "Z dzieckiem w świat wartości" Ireny Koźmińskiej i  Elżbiety Olszewskiej

Z dzieckiem w świat wartości / Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska
Autorkami książki są: Irena Koźmińska – założycielka i prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Elżbieta Olszewska – dyrektor tej Fundacji. Ich ogromne doświadczenie zaowocowało powstaniem czegoś w rodzaju poradnika, który pokazuje, jak wśród wielu różnych zadań przekazywać głębsze wartości, jak zadbać o duchowy rozwój dziecka.

okładka książki "Zrozum mnie : rozwój dziecka w wieku od 5 do 10 lat : przewodnik dla rodziców i nauczycieli" Małgorzaty  i  Zuzanny Taraszkiewicz

Zrozum mnie : rozwój dziecka w wieku od 5 do 10 lat : przewodnik dla rodziców i nauczycieli / Małgorzata Taraszkiewicz, Zuzanna Taraszkiewicz
Książka stanowi pomoc w rozumieniu naszych dzieci. Pozwala poznać oczami psychologów ich potrzeby i emocjonalność. „Świetna pozycja umożliwiająca spojrzenie na dziecko i podjęcie wczesnych działań profilaktycznych, oddziaływań edukacyjnych i innych sprzyjających rozwojowi dziecka.”(cytat z recenzji)

Małgorzata Narożna-Szmania

fotografia Małgorzaty Narożnej-Szmanii

Jestem pedagogiem z powołania, wykształcenia i potrzeby serca, od zawsze. Praca z dziećmi i młodzieżą sprawia mi ogromną radość, a oni chętnie do mnie przychodzą, opowiadają o sobie i swoich sprawach, kłopotach i radościach czasami. Wspólnie uczymy się, jak się uczyć, jak dokonywać wyborów edukacyjnych i życiowych. Prowadzę zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, jestem terapeutą pedagogicznym. Skończyłam wiele kursów stacjonarnych, a ostatnio wirtualnych. Uzupełniam moje wykształcenie i umiejętności. Jestem fascynatką Porozumienia bez Przemocy. Promuję pozytywne podejście do życia. Prowadzę zajęcia o doskonaleniu umiejętności komunikacyjnych z uwzględnieniem teorii Marshalla Rosenberga o rozwiązywaniu konfliktów i języku żyrafy.
Z książek czerpię pomysły do prowadzenia zajęć. Tu najlepszą inspiracją jest „Balsam dla duszy nauczyciela” lub „Balsam dla duszy nastolatka”. Lubię książki Iwony Majewskiej-Opiełki, prof. Ireny Obuchowskiej i Małgorzaty Taraszkiewicz i innych. Jestem autorką kilku programów zajęć i artykułów. „O pracy pedagoga” napisałam w 2017 roku, ukazał się w: https://www.edunews.pl/badania-i-debaty/opinie/3832-o-pracy-pedagoga-w-szkole