Dzień Matki (26 maja)

plakat promujący Dzień Matki

Dzień Matki obchodzony jest na całym świecie w różnych dniach i miesiącach jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Początki tego święta sięgają starożytności, gdy to szczególnym kultem otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.Tego dnia szkoły i przedszkola przygotowują specjalne przedstawienia. Dzieci mogą w ten sposób okazać wdzięczność i miłość swoim mamom. Najczęstszą formą podziękowania rodzicielce jest własnoręcznie zrobiona laurka. W obecnych czasach panuje moda na bardziej wyszukane prezenty takie, jak personalizowane czekoladki, perfumy czy biżuterię.

Dzień Matki na świecie:

Norwegia - druga niedziela lutego

Gruzja - 3 marca

Bułgaria, Słowenia, Albania - 8 marca

Wielka Brytania, Irlandia - czwarta niedziela Wielkiego Postu

Węgry, Litwa, Hiszpania - pierwsza niedziela maja

Stany Zjednoczone, Kanada, Dania, Austria, Słowacja, Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Ukraina - druga niedziela maja

Zobacz w katalogu Biblioteki: