Dzień Uwięzionego Pisarza (15 listopada)

plakat promujący Dzień Uwięzionego Pisarza (15 listopada)

Dzień Uwięzionego Pisarza to międzynarodowe święto mające na celu uznanie i wsparcie twórców, którzy sprzeciwiają się ograniczaniu podstawowego prawa człowieka - prawa do wolności wypowiedzi. Sprzeciw budzą również ataki na ich prawo do przekazywania informacji. Day of the Imprisoned Writer został ustanowiony w 1981 roku przez PEN Club -międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy.

Słynni pisarze, którzy trafili do więzienia to:

Adam Mickiewicz

23 października 1823 roku Adam Mickiewicz wraz z kilkunastoma innymi członkami Związku Filaretów został aresztowany i osadzony w przerobionym na więzienie wileńskim klasztorze bazylianów. Podobnie jak innym zarzucano mu działalność w tajnym stowarzyszeniu, a takiej działalności od roku zabraniały władze carskie. Przyszły wieszcz spędził w odosobnieniu sześć miesięcy, a przeżycia z tego okresu zainspirowały go do napisania dramatu "Dziady. Część III".
Zobacz w naszym katalogu

 

Fiodor Dostojewski

22 grudnia 1849 roku za przynależność do Koła Pietraszewskiego Dostojewski został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie, w ostatniej chwili car odwołał tę karę i zamienił ją na więzienie połączone z ciężkimi robotami. Pisarz przebywał na katordze cztery lata (1850–1854), doświadczenia zebrane w tym okresie pozwoliły mu przedstawić w powieści obraz życia w syberyjskim więzieniu.
Zobacz w naszym katalogu

 

Niccolo Machiavelli

W 1512 roku po upadku republiki i odzyskaniu władzy przez ród Medyceuszy popadł w niełaskę. Został oskarżony o spisek, uwięziony i torturowany. Po wyjściu z więzienia musiał wyjechać z miasta. Osiedlił się w posiadłości wiejskiej w San Casciano i skoncentrował się na pisaniu traktatów politycznych, które w większości wydano pośmiertnie.
Zobacz w naszym katalogu


 Karol  May                                                                                    

Początkowo pracował jako nauczyciel, jednak ze względu na popełnione wykroczenia został zwolniony z pracy. Popadał w konflikty z prawem, na skutek których wiele razy trafił do więzienia, głównie za drobne kradzieże. Właśnie w więzieniu odkrył swój talent pisarski.
Zobacz w naszym katalogu


Aleksander Sołżenicyn

Został aresztowany 9 lutego 1945 roku w okolicach Elbląga, po tym, jak NKWD przechwyciło jego list do przyjaciela zawierający krytyczne opinie na temat sposobów prowadzenia wojny przez Związek Radziecki i roli Stalina. Po aresztowaniu trafił do więzienia na Łubiance, a stamtąd na Butyrki w Moskwie. Na mocy osławionego artykułu 58 p. 10 (antyradziecka agitacja) i artykułu 11 (próba utworzenia organizacji antyradzieckiej) ówczesnego radzieckiego kodeksu karnego został skazany na 8 lat wychowawczego obozu pracy. Więziono go w obozie w dawnym monasterze Nowe Jeruzalem pod Moskwą, następnie pracował w szaraszce (specjalny obóz dla specjalistów i naukowców) w Marfinie, a w końcu przewieziono go do obozu w Jekybastuzie. Został zwolniony w lutym 1953 roku i skierowany na „wieczne osiedlenie” do wioski Kok-Terek w obwodzie dżambulskim w Kazachstanie.
Zobacz w naszym katalogu


Wilde Oskar
6 kwietnia 1895 roku Wilde został aresztowany i oskarżony o kontakty homoseksualne (w tamtych czasach karalne w Wielkiej Brytanii). Sąd skazał go na 2 lata ciężkich robót, karę odbywał w więzieniu w Reading pod Londynem. Jego żona zmieniła nazwisko na Constance Holland, zabrała dzieci i wyjechała z kraju.
Zobacz w naszym katalogu