Konferencja dla bibliotekarzy i nauczycieli

Plakat festiwalu literatury dla dzieci
Zapraszamy bibliotekarzy i nauczycieli na konferencję "Biała kreska czarna plama", która odbędzie się w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Termin: 01.10.2020 r., godz. 10.00-14.00 (czwartek)
Miejsce: Centrum Kultury Zamek (Sala pod zegarem)

Limit miejsc wyczerpany

Osoby do kontaktu: Roksana Suchan i Barbara Misiarz
telefon: 577 005 435 e-mail: bm@pbp.poznan.pl

Program:

10:00-10:45 –  Barbara Gawryluk  “Motylki z okładki i smoki bez wąsów”
10:45-11:30 – Artur Wabik  "Rola komiksu w bibliotece"

przerwa kawowa

12.20-13.20 – Tomasz Z. Majkowski  “Gry i doświadczenie literatury”

Opis: Podczas konferencji zastanowimy się nad relacją między tekstem przeznaczonym dla dzieci a materiałem graficznym. Jak na przestrzeni lat kształtowała się w historii polskiej ilustracji dziecięcej dynamika między tekstem a obrazem, jak mają się do tego komiksy? Jak rozumieć w tym kontekście fenomen gier, będących innym od książek i komiksów nośnikiem narracji i obrazu? O szeroko pojętym związku między twórczością dla dzieci a ilustracją, komiksem i grą opowiedzą Barbara Gawryluk, Artur Wabik oraz dr Tomasz Z. Majkowski.

Festiwal Literatury dla Dzieci 2020
„Halo, tu Ziemia!” to tegoroczne hasło FLDD. W ramach siódmej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci oddajemy głos naszej planecie. Co chciałaby nam przekazać? W jaki sposób podjąć z nią dialog? O różnorodności, naturze, bogactwie kultur, faunie, florze, ekologii będą mówić tegoroczni goście Festiwalu, czyli czołówka polskich twórców książki dziecięcej, a wśród nich Józef Wilkoń, Wojciech Widłak, Barbara Gawryluk, Zofia Stanecka, Mikołaj Golachowski, Joanna Olech, Marta Galewska-Kustra, Joanna Rusinek i wielu innych.

Fundacja Burza Mózgów zaprasza do uczestnictwa w szeregu interdyscyplinarnych wydarzeń. W programie Festiwalu nie zabraknie spotkań, warsztatów, czytanek, konkursów, spektakli, gry miejskiej i konferencji dla nauczycieli i bibliotekarzy. Spotkania autorskie i warsztaty odbędą się w nieoczywistych przestrzeniach, by pokazać, że literatura, także dla dzieci, opisuje świat w całej jego wielowymiarowej złożoności. Jest kanałem, dzięki któremu możemy dotrzeć do najodleglejszych zakątków Ziemi i który pozwala wzajemnie się zrozumieć nam, wszystkim jej mieszkańcom.

Festiwal zainauguruje uroczysty finisaż wystawy dzieł Józefa Wilkonia, który odbędzie się 30 września w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich. Na wystawie zostaną zaprezentowane oryginalne ilustracje do książek takich jak "Pan Tadeusz", "Don Kichot", "Beowulf", "Maciupinka" czy "Pawie Wiersze". Ważnym punktem programu będzie Osiemnastka Pana Kuleczki - huczna impreza urodzinowa ulubieńca młodych czytelników odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Podczas Festiwalu tradycyjnie zostanie przyznana Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej polskiej książki dziecięcej roku 2019. Na laureatów czekają statuetka Ferdynanda Wspaniałego i czek na 20 tys. zł. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Zobacz stronę konferencji https://fldd.pl/