Rok 2024 Rokiem Marka Hłaski

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 lipca 2023 r. rok 2024 ustanowiono Rokiem Marka Hłaski.

Wikipedia

W 2024 roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Marka Hłaski - wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Debiutował w 1954 roku opowiadaniem „Baza Sokołowska”, a wysokie noty krytyków, Nagrodę Literacką Wydawców i uznanie czytelników zdobył tomem opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”. W swoich utworach ukazywał niełatwą codzienność zwykłych ludzi. Wiarygodne ujęcie rzeczywistości i potoczny język zjednały mu rzesze czytelników. Na podstawie Jego prozy powstawały filmy.

Opublikowanie opowiadania „Cmentarze” nakładem Instytutu Literackiego we Francji zamknęło Hłasce drogę powrotną do Polski. Od tego czasu zaczęła się Jego emigracyjna epopeja. Tułaczka po świecie owocowała kolejnymi utworami takimi jak: „Sowa, córka piekarza”, „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa” oraz wspomnieniami „Piękni dwudziestoletni”.

Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski.

Uchwała

Zobacz w naszym katalogu publikacje Marka Hłaski

Zobacz w naszym katalogu publikacje związane z Markiem Hłaską

Zobacz także:

„Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni”

Marek Hłasko i aparat represji PRL

Marek Hłasko – pisarz, buntownik i łamacz serc

Marka Hłaski niesienie krzyża...

Dlaczego Marek Hłasko wciąż tak fascynuje?

Hłasko – chłopiec z talentem

Niemieckie lata Marka Hłaski. W pułapce stabilizacji

Filmowe adaptacje utworów Marka Hłaski

Marek Hłasko – filmografia

Retroteka: The Analogs – Hlaskover Rock